WISŁA
Widokówki

   Kilka słów o Wiśle

Wypoczynek w Wiśle stanowi wspaniałą propozycję dla wszystkich miłośników turystyki pieszej. W okolicach miasteczka wytyczono dziesiątki kilometrów szlaków turystycznych i spacerowych. Trasy te w dużej mierze biegną grzbietami górskimi, zapewniając wędrowcom malownicze widoki.
Wisła jest też świetnym miejscem dla sympatyków kolarstwa górskiego. Chociaż nie ma tutaj wielu tras  rowerowych, do jazdy na rowerze z powodzeniem wykorzystywać można szlaki turystyczne i spacerowe.

Pokonywanie na rowerze górskich szlaków pieszych wymaga oczywiście przyzwoitej kondycji i pewnych umiejętności technicznych, ale można też znaleźć kilka tras, z którymi poradzą sobie mniej wprawni rowerzyści (np. czerwony szlak rowerowy).
W sezonie zimowym miasteczko staje się prawdziwą Mekką narciarzy i snowboardzistów. W okolicy znajduje się ponad 20 wyciągów narciarskich oraz kilkanaście tras zjazdowych. Wisła dysponuje też trzema skoczniami narciarskimi.

Miasteczko posiada bogate zaplecze sportowo - rekreacyjne. Turyści i wczasowicze korzystać mogą z basenów kąpielowych (odkrytych i krytych), kortów tenisowych, boisk sportowych, siłowni, fitness klubów, wypożyczalni sprzętu sportowego (m.in. rowerów, quadów oraz nart).
Wisła dysponuje rozbudowaną bazą noclegową i gastronomiczną. Możliwości zakwaterowania są bardzo szerokie: od kwater prywatnych, poprzez liczne wille i pensjonaty, aż po luksusowe hotele.

Centrum miasteczka pełne jest barów, pubów, kawiarni, restauracji i ogródków piwnych. Nie brakuje oczywiście popularnych gospod i karczm góralskich.
Do Wisły przyjechać warto o każdej porze roku. Zróżnicowane możliwości spędzania wolnego czasu sprawią, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.
Kto raz do Wisły przyjedzie, z pewnością jeszcze tu wróci!

 

Krótki rys historyczny Wisły

Pierwsza wzmianka o istnieniu osady na terenie dzisiejszej Wisły pochodzi z roku 1615. Mówi ona o osadnikach z terenu Wielkiej Łąki (obecnie centrum miasta), którzy wyrabiali gonty. W roku 1643 Wisła została wymieniona w cieszyńskim urbarzu książęcym jako nowa wieś.

Przez wiele lat ludność Wisły zajmowała się głównie pasterstwem, a wieś rozwijała się raczej powoli. Osadnicy nie wykorzystywali lasów pod względem gospodarczym, lecz za pozwoleniem książęcym wycinali je, tworząc łąki i pastwiska. Kiedy w Ustroniu powstała huta (w roku 1772), pojawiło się zapotrzebowanie na drewno i sytuacja uległa zmianie. Władze wydały decyzję dotyczącą zalesiania łąk, a górale zmuszani byli do porzucania pasterstwa i pracy na roli. Wyzysk pańszczyźniany, klęski nieurodzaju oraz przeludnienie osady powodowały wiele konfliktów i buntów miejscowej ludności. Sytuacja regionu była ciężka i spowalniała rozwój wsi.

W XIX wieku etnograf i badacz kultury góralskiej Bogumił Hoff zainteresował się Wisłą, dostrzegając w niej walory wypoczynkowe. Zafascynowany miejscowym folklorem oraz pięknem okolicznych terenów, postanowił zamieszkać w Wiśle na stałe. Bogumił Hoff rozpoczął w Wiśle budowę pensjonatów dla letników, a działalność tą prowadził wspólnie z synem Bogdanem. Wkrótce zaczęły tu powstawać kolejne wille, pensjonaty, hotele i restauracje. Dzięki temu Wisła stawała się coraz popularniejszym kurortem. Miejscowość odwiedzało wielu znanych artystów i ludzi kultury. Przyjeżdżali tu m.in. Władysław Reymont, Bolesław Prus oraz Maria Konopnicka.

Najbardziej dynamiczny rozwój Wisły nastąpił w okresie międzywojennym. Zbudowano wtedy nową drogę do Wisły i przedłużono ją do Istebnej. W roku 1929 doprowadzono linię kolejową do centrum miasteczka, a w roku 1932 - do Głębców. Na Placu Hoffa wybudowano Dom Zdrojowy, a w centrum powstało kilka basenów kąpielowych oraz park. W latach 30 - tych XX wieku Wisła była już bardzo popularną miejscowością wypoczynkową. Wybuch II wojny światowej gwałtownie zahamował rozwój kurortu. Wiele pensjonatów, willi i hoteli uległo zniszczeniu.

Po wojnie kurort został odbudowany, a w 1962 roku Wisła otrzymała prawa miejskie. W okresie socjalizmu powstało tu wiele ośrodków wczasowych, przeznaczonych dla pracowników różnych zakładów przemysłowych. Wobec rosnącego zainteresowania Wisłą, w rejonie miasteczka budowano liczne wyciągi, skocznie i trasy narciarskie.

Obecnie Wisła liczy około 12 000 mieszkańców, a jej powierzchnia wynosi 110 km2.

 

Zródło informacji:www.beskidslaski.pl

Powrót

Cwww.naszewypady.prv.pl