USTROŃ

Zdjecia i Widokówki

Witaj w Ustroniu!

     Ustroń to jedna z najbardziej znanych miejscowości wypoczynkowych Beskidu Śląskiego, malowniczo położona w dolinie Wisły, pomiędzy grzbietem górskim Wielkiej i Małej Czantorii a masywem Równicy.
Ustroń jest popularnym uzdrowiskiem, posiadającym źródła wód mineralnych i żelazistych, a także pokłady borowiny.
Liczne szlaki turystyczne czynią miasteczko doskonałą bazą wypadową dla turystyki pieszej i rowerowej. Zwolennicy aktywnego wypoczynku i miłośnicy wspaniałych widoków "zdobyć" powinni Wielką Czantorię (995 m n.p.m.), Równicę (884 m n.p.m.), Małą Czantorię (866 m n.p.m.) i Orłową (813 m n.p.m).
Osoby preferujące spokojniesze przechadzki korzystać mogą z licznych szlaków spacerowych, które pozwalają odwiedzić wiele ciekawych miejsc.
Zimą Ustroń stanowi świetną propozycję dla narciarzy i snowboardzistów.
W okolicy czeka na nich kilka tras zjazdowych oraz wyciągów narciarskich.

Warto zobaczyć, warto odwiedzić:
Wyciąg krzesełkowy na Wielką Czantorię
Letni tor saneczkowy
Wyciąg krzesełkowy na Palenicę
Muzeum Hutnictwa i Kuźnictwa (Muzeum Ustrońskie)
Muzeum Regionalne "Stara Zagroda"
Leśny Park Niespodzianek
Ciekawe szlaki spacerowe
Źródła wód leczniczych
Miejsca odpoczynku i rekreacji
Amfiteatr oraz kino

 

Krótki rys historyczny Ustronia

Ustroń jest jedną z najstarszych osad Śląska Cieszyńskiego, a pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1305. Początkowo była to wieś książęca należąca do Piastów Śląskich, a od roku 1653 do dynastii Habsburgów.

Pod koniec XVII wieku przez Ustroń przemaszerowały wojska króla Jana Sobieskiego, zmierzające pod Wiedeń. Na pamiątkę tego wydarzenia zasadzono wtedy w osadzie dąb. Drzewo to rośnie do dziś i można je znaleźć w pobliżu skrzyżowania ulic Daszyńskiego i Spółdzielczej.
W czasach kontrreformacji (XVI - XVII wiek) ludność wyznania ewangelickiego chroniła się w okolicznych górach przed prześladowaniami. Pozostałością z tamtych lat jest kamienny ołtarz usytuowany w lesie na stoku Równicy. W miejscu tym odbywały się nabożeństwa.

Do lat 70 - tych XVIII wieku Ustroń był osadą pastersko - rolniczą. W 1772 roku, po wcześniejszym odkryciu rudy żelaza, uruchomiono w Ustroniu hutę, kuźnię, odlewnię oraz walcownię. Wtedy to osada stała się dużym ośrodkiem hutnictwa żelaza i przemysłu maszynowego. Jednak w XIX wieku w Trzyńcu (dzisiejsze Czechy), rozpoczęto budowę nowej huty, a ustrońskie zakłady zaczęto likwidować.
Do dziś zachowała się jedynie Kuźnia Ustroń, która nadal funkcjonuje.

Rozwój hutnictwa w Ustroniu ściśle wiąże się z jego dzisiejszym charakterem uzdrowiskowym. Kiedy hutnicy zauważyli, że kąpiele w wodzie ogrzanej płynnym żużlem wielkopiecowym łagodzą dolegliwości reumatyczne, na polecenie arcyksięcia Alberta w 1804 roku wybudowano specjalną łaźnię. Skuteczność gorących wód została, bowiem potwierdzona badaniami lekarskimi.
W XIX wieku odkryto w okolicach Ustronia pokłady borowiny i źródło wód żelazistych. W związku z tym, w roku 1901, powstał Zakład Kąpieli Borowinowych, w którym zaczęto przeprowadzać zabiegi lecznicze.

W latach 20 - tych i 30 - tych XX wieku Ustroń bardzo się zmienił. Uregulowano brzegi Wisły, dokonano elektryfikacji wsi, powstały korty tenisowe, oddano do użytku basen kąpielowy. Zadbano też o parki i ścieżki spacerowe.

28 grudnia 1956 roku osadzie Ustroń przyznano prawa miejskie. W roku 1967 miasto otrzymało status uzdrowiska. Wkrótce powstał ośrodek wypoczynkowy w dolinie Jaszowca, ośrodek leczniczo - rehabilitacyjny na Zawodziu, wybudowano liczne sanatoria i domy uzdrowiskowe.
Obecnie Ustroń jest powszechnie znaną miejscowością uzdrowiskowo - wczasową, w której leczy się m.in. choroby narządów ruchu, dróg oddechowych, układu krążenia, układu nerwowego. Lecznicze wody i górski klimat ściągają do miasteczka setki kuracjuszy. Do Ustronia przyjeżdżają też miłośnicy wędrówek po górach, a także narciarze i snowboardziści.

Ustroń liczy około 16 000 mieszkańców, a jego powierzchnia wynosi 5 892 ha
.
Zródło informacji:www.beskidslaski.pl

Powrót

©www.naszewypady.prv.pl