SKOCZÓW

Zdjęcia i Widokówki

      Gmina Skoczów jest malowniczym zakątkiem Powiatu Cieszyńskiego, wkomponowana w krajobraz wzniesień podnóży Beskidu Śląskiego. Gmina położona jest w dolinie Wzgórza Kaplicówka oraz Górki Wiślickiej, na wysokości od 260 do 389 m.n.p.m.. Zajmuje obszar 63 km2.

       Gmina Skoczów liczy ok. 26 000 mieszkańców, obejmuje miasto wraz z dziesięcioma sołectwami: Bładnice, Harbutowice, Kiczyce, Kowale, Miedzyświeć, Ochaby, Pierściec, Pogórze, Wilamowice i Wislica.

 

Trochę historii...

     Według podań grodzisko, które dziś nazywane jest "Piekiełkiem", zamieszkiwało od VII do IX w. Plemię Golęszyców. Około X w. Golęszycowie "przeskoczyli" na tereny położone bliżej Wisły, gdzie założyli osadę Skoczów. Legendarną datą założenia Skoczowa jest rok 917, a najstarsza pisana wzmianka o nim pochodzi z 1232r. Gród powstał przy szlaku solnym wiodącym z Krakowa na Morawy. Jan Długosz określił Skoczów w "Dziejach Polski" jako pierwsze miasto nad Wisłą począwszy od jej źródeł. Wspomniano też o nim w dokumencie lennym księcia cieszyńskiego w 1327r. Skoczów w początkach swoich dziejów był przede wszystkim osadą rolno - rzemieślniczo - handlową.
Dopiero napływ ludności z Moraw i Węgier spowodował wyspecjalizowanie się grodu głównie w rzemiośle. Od tych czasów miasto było wielokrotnie najeżdżane, niszczone przez pożary i epidemie. Mimo to, do dziś podziwiać można piękny zabytkowy rynek z kamieniczkami i ratuszem z 1797r. W centralnym punkcie rynku stoi figura Jonasza zwanego Trytonem, wyrzeźbiona w stylu późnego baroku w 1775r. przez wielkomieszczanina skoczowskiego rodem z Moraw - Wacława Donay. Rzeźba stanowiła ozdobę dawnej czyszczarni, studni miejskiej, do której wodę sprowadzano rurami z Kaplicówki.
 

 

TURYSTYKA, SPORT, KULTURA

 

       Obecnie Skoczów posiada doskonałe połączenia komunikacyjne. Do granicy polsko-czeskiej w Cieszynie 12 km; do Katowic 68 km i Krakowa 110 km. Atrakcyjność położenia potęguje też bliskość takich ośrodków wczasowo-turystycznych jak: Brenna, Ustroń, czy Wisła.

       Zielona, górska okolica zachęca do aktywnego wypoczynku. Skoczów posiada doskonałe warunki do wędrówek pieszych oraz jazdy rowerowej. Kompleksy leśne na przedmieściach miasta to idealne tereny spacerowe, które połączone zostały ścieżkami rowerowymi zlokalizowanymi na wałach rzeki Wisły z terenami Ustronia, Wisły, a w kierunku północnym ze Strumieniem. Przez gminę przebiegają piesze szlaki turystyczne, euroregionalne trasy  rowerowe, a także szlak dziedzictwa przyrodniczo-kulturalnego GREENWAYS KRAKÓW-MORAWY-WIEDEŃ.

       Latem znakomite warunki znajdą tu amatorzy wędkowania. W stawach w Pogórzu i Ochabach hoduje się karpia i pstrąga. Zimą z kolei sporym zainteresowaniem miłośników jazdy  na nartach cieszy się  zlokalizowany na terenie wzgórza Kaplicówka, orczykowy wyciąg narciarski "Pod Dębem".

        W pobliżu Skoczowa, w Ochabach znajduje się Stadnina Koni. Działa tam Ludowy Klub Jeździecki, który organizuje zajęcia rekreacyjno-szkoleniowe oraz ogólnopolskie zawody i pokazy jeździeckie. Warto zaznaczyć, że ochabska stadnina, jako jedyna w Polsce hoduje konie rasy anglo-arabskiej typu francuskiego. Atrakcyjność ośrodka podnosi pełne zaplecze gastonomiczno-hotelowe.

       Szeroki wachlarz atrakcji udostępnia także oddana do użytku w czerwcu 2000 r. Kryta Pływalnia "Delfin". Kompleks sportowo-rekreacyjny wyposażony został w basen sportowy i rekreacyjny, zjeżdżalnię o długości 93 m, saunę fińską i rzymską, bicze wodne, gejzery, siłownię rekreacyjną oraz dwutorowa kręgielnię. Ponadto w skoczowskim "Delfinie" można skorzystać z masażu leczniczego oraz wypełnić swój czas grą na jednym z trzech kortów tenisowych o nawierzchni ze sztucznej trawy.

       W Skoczowie działa najstarsze w Polsce Koło PTTK, które organizuje imprezy turystyczno-sportowe, m. in. Tradycyjne Pieczenie Barana. W Skoczowie działa także Klub Sportowy "Beskid". Warto wspomnieć o sukcesach naszych skibobistów. W Skoczowie znajduje się siedziba Polskiego Związku Skibobowego. Zawodnicy od lat zajmują czołowe miejsca na zawodach organizowanych w kraju i za granicą.

       Zachęta do złożenia wizyty w Gminie Skoczów jest także bogaty kalendarz  imprez kulturalnych i sportowych, wśród których należy wymienić przede wszystkim czerwcowe Dni Skoczowa. W czerwcu odbywa się także Cross Świętojański, którego główną atrakcją jest bieg na 12,5 km dla dorosłych i na 3,5 km dla dzieci. W majowe popołudnia organizowany jest festiwal muzyki Chrześcijańskiej - "Musica Sacra", a we wrześniu  Festiwal Kapel Podwórkowych  będący okazją do świetnej zabawy przy dźwiękach wesołej piosenki śpiewanej w "podwórkowym slangu". Na Święta Wielkiej Nocy organizowany jest tradycyjny "Pochód z Judoszem" - jedyny taki w Polsce przemarsz ze słomiana kukłą Judosza. Jej spalenie symbolizuje "oczyszczenie" miasta z wszelkiego zła.

       Na uwagę turystów zasługują zabytkowe obiekty. Na rynku znajduje się Ratusz z XVIII wieku, zbudowany w stylu późnobarokowym. Na jego frontowej ścianie znajduje się herb Skoczowa, obraz Św. Jana Sarkandra i herb Koronny Polski Arcyksięcia Albrechta Kazimierza Sasko-Cieszyńskiego. Na rynku znajduje się także fontanna z barokową figurą Jonasza, zwanego "Trytonem", dłuta skoczowskiego wielkomieszczanina Wacława Donaya. Urokliwe są także miejskie kamieniczki, które odbudowano po pożarze miasta w 1910 roku.   Na terenie Skoczowa powstał Szlak, Sarkandrowski łączący miejsca związane z życiem i kultem męczennika. Pierwszym punktem szlaku jest kamienica przylegająca do Ratusza, dom urodzenia świętego, w którym znajduje się obecnie Muzeum Parafialne Św. Jana Sarkandra. W Skoczowie działa także Muzeum im. Gustawa Morcinka,gdzie można zapoznać się z dziejami Śląska Cieszyńskiego i historią miasta, a także z twórczością pisarza Gustawa Morcinka, który mieszkał i pracował w Skoczowie, opisywał piękno Beskidów, hołdując także pracy górniczej. Warto zobaczyć także neogotycki Kościół Ewangelicko-Augsburski Św. Trójcy z XVIII w., Kościół Rzymsko-Katolicki śś. Ap. Piotra i Pawła oraz kościółek szpitalny z XVI w. pw. Znalezienia Krzyża.

       Nad miastem wznosi się wzgórze Kaplicówka (389 m.n.p.m.) z zabytkową kaplicą, która od XIX w. poświęcona jest  Janowi Sarkandrowi. W 1985 r. przed kaplicą stanął Krzyż Papieski, przeniesiony z lotniska w Muchowcu, wykonany z okazji pielgrzymnki Papieża Jana Pawła do Polski. Z kolei 22 maja 1995 roku Papież odprawił na wzgórzu pokanizacyjną mszę ku czci Św. Jana Sarkandra.

       Kaplicówka jest częstym miejscem spacerów mieszkańców Skoczowa i turystów. Ze wzgórza rozciąga się piękny widok na miasto i panoramę Beskidów.

 

PRZEMYSŁ

 

       Skoczów jest miastem o znanych tradycjach rzemieślniczych. Początki przemysłu sięgają XIX w. Wtedy powstał pierwszy zakład garbarski, który dał początek obecnym Zakładom Garbarskim "Skotan" S.A. W 1860 roku uruchomiono fabrykę wyrobów wełnianych, która w późniejszym czasie przyjęła nazwę "Pierwszej Ślaskiej Fabryki Koców Derek i Guń w Skoczowie"- obecny "Pledan". Na terenie gminy działa również wiele zakładów usługowo-handlowych.

 W okresie transformacji gospodarczej uwydatniła się  działalność sektora prywatnego. Przykładem nowych przedsiębiorstw przemysłowych Skoczowa są; Odlewnia Żeliwa "Teksid Iron Poland", Fabryka Czekolady "Inda", Zakłady Stolarskie "Swedwood Poland" S.A., czy Przedsiębiorstwo Spedycyjno- Transportowe "Unitrans". Znaczącym podmiotem są Zakłady Kuźnicze Sp.  z o.o., zlokalizowane na terenia dwóch miast: Ustronia i Skoczowa, gdzie znajduje się siedziba Zarządu Spółki. Zakład kontynuuje tradycje Kuźni Ustroń, która działa nieprzerwanie od 1772 roku. Przedmiotem działalności Zakładów Kuźniczych jest produkcja wysokiej jakości odkuwek matrycowych, przeznaczonych przede wszystkim dla motoryzacji, a także górnictwa, kolejnictwa i przemysłu maszynowego. Znaczącym zakładem jest też wspomiana już odlewnia żeliwa "Teksid Iron Poland", która produkuje odlewy z żeliwa szarego i steroidalnego, stalowe elementy zawieszeń,  urządzeń hamulcowych, zespołów napędowych oraz również części do zastosowania w górnictwie i kolejnictwie. Zakład korzysta  z włoskich doświadczeń  w zakresie usług dla wyspecjalizowanych firm samochodowych.

Zakłady Garbarskie "Skotan" S.A. są jedną z najstarszych polskich garbarni o 140 letniej tradycji. Obecnie zakład specjalizuje się w produkcji skór na luksusowe obuwie, obicia meblowe, odzież oraz galanterię.

Opisując skoczowskie przedsiębiorstwa niesposób pominąć Fabryki Kapeluszy "Polkap". Fabryka oferuje najwyższej jakości kapelusze oraz bogate kolorystycznie półfabrykaty do produkcji gotowych nakryć - stożki i kapliny włosowe oraz wełniane. Wyroby "Polkapu" cieszą się uznaniem, znane są zarówno w kraju, a także eksportowane są na cały świat.


***


         Gmina Skoczów wykorzystuje swoje dogodne położenie. Krzyżują się tutaj główne szlaki komunikacyjne: Katowice-Wisła oraz Cieszyn-Bielsko. Miasto jest ośrodkiem gospodarczym, a także turystyczno-rekreacyjnym, posiadającym dobre warunki przyrodnicze, krajoznawcze i kulturowe. Pogórze Śląskie i bliskość Beskidów, a także doliny Wisły oraz zgrupowania stawów, łąk, obszarów zalesionych, jak również wspomniane wcześniej, liczne zespoły i obiekty zabytkowe czynią niewątpliwie Gminę Skoczów atrakcyjną turystycznie.

Zródło informacji:http://www.skoczow.pl

Powrót

Cwww.naszewypady.prv.pl