PILCHOWICE

Zdjęcia i widokówki
            

       

        WIEŚ DATOWANA OD 1305 ROKU, NAZWA POCHODZI OD IMIENIA PILCH. W ŚREDNIOWIECZU NALEŻAŁA PRAWDOPODOBNIE DO KSIĘSTWA BYTOMSKIEGO I GLIWICKIEGO. W ROKU 1867 ZAŁOŻONO TU SEMINARIUM NAUCZYCIELSKIE, W KTÓRYM W LATACH 1868-1871 PRACOWAŁ KS. KONSTANTY DAMROT (1841-1895). DZIAŁACZ SPOŁECZNY I POETA PISZĄCY PO POLSKU. W 1922 ROKU, W WYNIKU PLEBISCYTU WIEŚ PRZYZNANO NIEMCOM I WŁĄCZONO DO POWIATU GLIWICKIEGO. W LATACH 1972-1977 WCHODZIŁA W SKŁAD GMINY ŻERNICA, A OD 1977 ROKU JEST WSIĄ GMINNĄ.

WARTO ZOBACZYĆ :
- KOŚCIÓŁ PARAFIALNY PW. ŚWIĘCIA ŚW. JANA CHRZCICIELA, Z 1780 ROKU (WNĘTRZE PÓŹNOBAROKOWE-KLASYCZNE)
- PLEBANIA WCZESNOKLASYCZNA Z KOŃCA XVIII WIEKU,
- DWÓR BAROKOWO-KLASYCZNY Z DRUGIEJ POŁOWY XVIII WIEKU, OBECNIE URZĄD GMINY,
- KLASZTOR BONIFRATERSKI Z LAT 1812-14, ROZBUDOWANY O SKRZYDŁA BOCZNE W 1859 ROKU, OBECNIE SZPITAL,
- CMENTARZ PRZYKLASZTORNY, ZAŁOŻONY W PIERWSZEJ POŁOWIE XIX WIEKU, GRÓB KS. KONSTANTEGO DAMROTA,
- GROTA Z KAMIENI POŁOŻONYCH Z POCZĄTKU XX WIEKU Z KAMIENNĄ FIGURĄ MATKI BOSKIEJ Z DZIECIĄTKIEJ,
- KRZYŻ KAMIENNY Z 1860 ROKU, Z FIGURĄ MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ,
- KRZYŻ KAMIENNY Z 1886 ROKU, Z FIGURĄ CHRYSTUSA UKRZYŻOWANEGO ORAZ MATKI BOSKIEJ BOLESNEJ,
- KAPLICZKA PRZYDROŻNA, PÓŹNOBAROKOWA (Z PRZEŁOMU XVIII-XIX WIEKU) Z RZEŹBĄ ŚWIĘTEGO JANA NEPOMUCENA Z XVIII WIEKU,
- STODOŁA DREWNIANA Z DRUGIEJ POŁOWY XIX WIEKU KRYTA STRZECHĄ,
- POMNIKI PRZYRODY (LIPA, DĘBY SZYPUŁKOWE).
 

      PEWNE WZMIANKI MÓWIĄ O TYM, ŻE PILCHOWICE PRZEJĘŁY HERB OD DAWNYCH WŁAŚCICIELI O NAZWISKU PILCHOWICKI, MIAŁBY TO BYĆ ZATEM HERB SZLACHECKI. JEDNAKŻE BARDZIEJ  WIARYGODNE ŹRÓDŁA PODAJĄ, ŻE SWE POCZĄTKI HERB MA W PIECZĘCI, UŻYWANEJ NA TERENIE OBECNEJ GMINY, KTÓRA TO PIECZĘĆ PRZEDSTAWIA WIZERUNEK PRZYGOTOWUJĄCEGO SIĘ DO SKOKU KONIA, TUŻ ZA NIM ZAŚ MIAŁ ZNAJDOWAĆ SIĘ MIECZ. PODOBNY MOTYW ZDOBI PIECZĘĆ SĄSIEDNIEJ WSI WILCZA. TAM JEDNAK W TLE KONIA STOJĄCEGO NA TYLNYCH NOGACH WIDNIEJE DRZEWO, A ZAMIAST MIECZA WIDNIEJE SIERP.
OSTATECZNIE MOTYW CZARNEGO RUMAKA ZRYWAJĄCEGO SIĘ NA TYLNYCH NOGACH NA SREBRNEJ TARCZY, ZE ZŁOTĄ WŁÓCZNIĄ W TLE SKIEROWANĄ W PRAWY GÓRNY RÓG ZAGOŚCIŁ NA STAŁE JAKO HERB PILCHOWIC. ANALIZA SYMBOLIKI HERBU POZWALA WYRÓŻNIĆ DWA JEGO GŁÓWNE MOTYWY : CZARNEGO KONIA I ZŁOTĄ WŁÓCZNIĘ NA SREBRNYM TLE, NAWIĄZUJĄ ONE DO PRZESZŁOŚCI WSI JAKO DÓBR RYCERSKICH I DO FUNKCJI WSI JAKO OSADY TARGOWEJ, GDZIE HANDLOWANO RÓWNIEŻ KOŃMI, JEDNAKŻE DOKŁADNA GENEZA PILCHOWIC JEST NIEZNANA.

    W EUROPEJSKICH HERBACH MIEJSKICH KOŃCA XVIII WIEKU WYOBRAŻENIA ZWIERZĄT HODOWLANYCH WYSTĘPOWAŁY SPORADYCZNIE. SYMBOLIZOWAŁY ZAZWYCZAJ HANDEL. TARGI ZWIERZĄT, Z KTÓRYCH MIASTA I MIASTECZKA SŁYNĘŁY I OD KTÓRYCH POCHODZIŁY CZASEM ICH NAZWY. PONIEWAŻ NIE UDAŁO SIĘ ZNALEŹĆ HERBU SZLACHTY ŚLĄSKIEJ PRZYPOMINAJĄCEGO HERB PILCHOWIC, ŁĄCZY Ć GO TRZEBA Z TARGAMI KOŃSKIMI ODBYWAJĄCYMI SIĘ W TYM MIASTECZKU JUŻ W NAJDAWNIEJSZYCH CZASACH.

    ZAZNACZYĆ TRZEBA, ŻE KOŃ W HERALDYCE WYRAŻA GOTOWOŚĆ DO CZYNU W CZASIE WOJNY LUB POKOJU, A WŁÓCZNIA NAWIĄZUJE DO POCZUCIA HONORU, GOTOWOŚCI BOJOWEJ I JEST SYMBOLEM WOLNOŚCI. WŁÓCZNIA MOŻE RÓWNIEŻ UPAMIĘTNIAĆ PRZESZŁOŚĆ MIEJSCOWOŚCI JAKO WSI RYCERSKIEJ.

Źródło informacji:Gmina Pilchowice

Powrót

Cwww.naszewypady.prv.pl